Wyprawa na sawannę: urządzamy wnętrza w klimacie safari!

Wyprawa na sawannę: urządzamy wnętrza w klimacie safari!

Wnętrza w klimacie safari to w ostatnim czasie jeden z gorętszych trendów. Szczególnie chętnie wybierają go rodzice do pokojów swoich małych pociech. W afrykańskim stylu możemy jednak zaaranżować również inne pomieszczenia, robiąc to na kilka sposobów. Jeśli egzotyka i oryginalność są bliskie naszemu sercu, pokuśmy się o kompletną aranżację. Jeśli natomiast nieco obawiamy się tak nietuzinkowego zestawienia, wprowadźmy klimat safari tylko za pomocą pojedynczych akcentów. Już mówimy Wam, jak to zrobić!

Nazwa safari wywodzi się z języka suahili i w tłumaczeniu oznacza „podróż”. Zainteresowanie i rozpowszechnienie safari przypadło na wiek XIX, co należy powiązać z działaniami kolonizacyjnymi kontynentu afrykańskiego. Na początku pojęciem tym określano organizowane wówczas wyprawy myśliwskie na duże zwierzyny afrykańskie takie jak lwy, czy żyrafy. Obecnie, termin safari coraz to częściej odnosi się jednak do zupełnie innej formy spędzania wolnego czasu – ekskluzywnego wypoczynku połączonego z podziwianiem i fotografowaniem egzotycznych zwierząt w swoim naturalnym środowisku.

Do jakich wnętrz pasuje wystrój safari?

naklejka Król Lew

Po kilku słowach wstępu, pora przyjrzeć się z bliska wnętrzom urządzonym w klimacie safari. Zanim jednak pokażemy Wam, jak je zaaranżować, sprawdźmy, jakim pomieszczeniom szczególnie pasuje taki styl.
Safari doskonale odnajduje się w szczególności w trzech rodzajach wnętrz. Jest to salon, sypialnia oraz pokój dziecka. W każdym z tych pomieszczeń wystrój inspirowany Afryką może przybierać jednak zupełnie inny charakter. Salon to idealne miejsce na mocną, wyrazistą aranżację. W sypialni warto postawić natomiast na łagodniejsze i spokojniejsze akcenty. Z kolei w pokoju dziecięcym wspaniale sprawdzą się barwne, oryginalne motywy, zdominowane przez dzikie i jednocześnie majestatyczne zwierzęta! Do tego zadania znakomicie nadają się oczywiście piękne i niezwykle realistyczne naklejki na ścianę, m.in.: Król Lew Sawanna oraz Sawanna Zwierzęta Afrykańskie. To idealny wybór zarówno do kącików należących do żądnych przygód chłopców, jak i dziewczynek. Gwarantujemy, że osobniki takie jak lwy, tygrysy, żyrafy, czy nosorożce zrobią ogromne wrażenie na każdym dziecku!

Jak wygląda styl safari?

Safari występuje w różnych odsłonach. Jako styl egzotyczny, żywiołowy i barwny lub bardziej wyważony, spokojny oraz dostojny. Odrobinę afrykańskich akcentów może wprowadzić zatem do swoich wnętrz każdy z nas. Zarówno osoby niebojące się kontrastowych aranżacji, jak i te, które preferują spokojny i harmonijny wystrój.
Czym w takim razie wyróżnia się safari? Każdy styl wnętrzarski ma swoją określoną, charakterystyczną kolorystykę. W przypadku wystroju skandynawskiego jest to przede wszystkim biel, natomiast nasz safari chętnie wykorzystuje barwy ziemi. Beże, brązy, żółcie, odcienie ecru, khaki, czy orcha to kolory niezwykle pożądane w aranżacjach inspirowanych klimatem safari. Jeśli mamy ochotę na bardziej wyraziste akcenty, postawmy na gorące kolory zachodzącego słońca – głęboką pomarańcz, a także ognistą czerwień.
Styl safari odnajdziemy również w naturalnych materiałach. Należy do nich przede wszystkim egzotyczne drewno takie jak wenge, mahoń i heban, z których wykonuje się meble. Ponadto, bambus, trzcina, rattan, terakota, a z tkanin len i bawełna. Afrykański klimat inspirowany safari osiągniemy także poprzez wzbogacenie naszej aranżacji geometrycznymi i zwierzęcymi motywami – pasami zebry, czy cętkami lamparta.
W wystroju safari nie może zabraknąć ponadto oryginalnych pamiątek z podróży do tych krajów bądź wzorowanych na takich. Plemienne maski, figurki, czy ręcznie robione naczynia z ceramiki lub gliny staną się zwieńczeniem naszej etnicznej kompozycji.

Dziecięcy pokój w klimacie safari

Mimo że safari kojarzy się głównie z wystrojem poważnym i na swój sposób ekskluzywnym, znakomicie sprawdza się on także w pokojach dziecięcych. Uzyskamy go w tym przypadku w bardzo prosty i niezawodny sposób – poprzez dekoracyjne naklejki na ścianę z tym motywem. Kolorowe, dostojne, a zarazem przyjazne zwierzątka, które dziecko zna jedynie z bajek, książek, czy filmów to idealny pomysł na zaaranżowanie jego kącika. W zależności od wieku pociechy możemy wybierać pomiędzy różnymi rodzajami naklejek. Żyrafa w palmach zachwyci najmłodszych smyków, z kolei Sawanna dzikie zwierzęta przypadnie do gustu nieco starszym dzieciom.

naklejka na ścianę słoń

Taką aranżację możemy wzbogacić ponadto kilkoma dodatkami, które jeszcze lepiej podkreślą klimat i charakter pokoju naszego dziecka. Jest to namiot tipi, drewniane zabawki i meble, czy dziecięce lusterko w rattanowej lub wiklinowej ramie. Do efektownych naklejek na ścianę warto dopasować także tematyczny plakat, m.in. Sawanna Żyrafa i Zebra.
Safari to zdecydowanie jeden z atrakcyjniejszych motywów oraz sposobów na udekorowanie dziecięcego wnętrza. W tak urządzonym pokoju na każdego smyka czekać będzie masa przygód oraz wrażeń!

Safari – sposób na egzotyczny pokój dzienny

Salon jest wspaniałym wnętrzem do zastosowania afrykańskich motywów, nawiązujących do safari. Jeśli zależy nam na zdecydowanym, wyrazistym efekcie, za bazę wykorzystajmy drewniane meble, najlepiej w stylu kolonialnym. Lżejszy charakter pokoju uzyskamy natomiast, wybierając jedynie pojedyncze akcenty lub wyposażenie w jasnych barwach. Może być to m.in. rattanowy fotel lub stolik kawowy, czy duże kosze z wikliny. W salonie safari przydadzą się także naturalne tekstylia w wielobarwne, afrykańskie wzory lub motywy zwierzęce.

naklejka na ścianę do salonu

Po raz kolejny świetnym sposobem na wypełnienie pustej przestrzeni na ścianie będą ozdobne naklejki. Tym razem jednak eleganckie, jednobarwne, odpowiednie do stylu tego wnętrza. W aranżacji pokoju dziennego warto wykorzystać naklejkę na ścianę Słonie, Afryka lub Zwierzęta, Afryka. Doskonale prezentują się one na tle ścian w beżach, brązach lub zgaszonych odcieniach zieleni i żółci, a także obowiązkowo w towarzystwie drewnianej podłogi!

Sypialnia w afrykańskim stylu

Pomieszczeniem, w którym możemy wykorzystać akcenty safari, jest również sypialnia. Jeśli na co dzień chcemy budzić się w egzotycznym miejscu, z widokiem na rozległą sawannę, safari na pewno spełni nasze oczekiwania. Tak zaaranżowana sypialnia każdego wieczora i poranka będzie zachwycać nas swoim klimatem, potęgowanym przez wschodzące i zachodzące za oknem słońce.
Tutaj także powinniśmy zadbać o jak największą ilość naturalnych tkanin i surowców, uzupełnionych kilkoma afrykańskimi dodatkami. Naklejką, która wzbogaci wystrój tego wnętrza, będzie naklejka Zwierzęta, Afryka Naklejona na ścianie naprzeciwko łóżka lub obok miejsca do spania nie pozostawi złudzeń co do tego, gdzie tak naprawdę przeniesiemy się po przekroczeniu progu naszej sypialni.